Monday, October 10, 2011

Eating Healthy BREAKS the Bank!

I've gone through a lot of phases with food the last few years.  For a while I was really into couponing- it really was amazing to spend so little & get so much, even if it was mostly garbage.  I was hoping that we could store it & use it bit by bit for school lunches.  Of course the kidos figured out where it was, and over time my stash disappeared.  That phase lasted about a year until Albertson's grocery store sold out to Fresh Market, and I couldn't find as many screamin' deals. 

I switched to a program called Deals to Meals, where they would plan out your weekly menu, and also tell where to get the foods on your shopping list for the lowest price.  I really liked this program, and the recipes were EXCELLENT.  We're talkin' make your mouth water, everyone wants seconds and thirds types of comfort food.  I loved that I had a shopping list ready to go, and that I fed my family food they enjoyed.  I felt like the best cook ever.  I just cancelled my subscription this month.  The food just wasn't healthy.

In both programs I mentioned, there was emphasis on finding the best deals.  Getting the most you can for the least amount of money.  Now that has all changed.  Now that I'm trying to buy as much organic, natural, whole foods as possible, my thriftiness has gone out the window!  Last month I just eked by, and my food budget went to pot.  This month I tweaked a few things with the budget, but it's still looking I'll be way over. 

When I get this all figured out, I'll be sure to let you know how I did it.  I've seen a few whole food blogs where they say they feed a family of four, or a family of five on $500-600/month for food.  But I think that they were blogs where they still use wheat- they just soak it first.  Wheat is cheap!  Almond flour is not!  I'm sure there are more tips out there.  I'm anxious to find them & will keep you posted.

1 comment:

  1. Isn't it strange? I mean, really, when you think about it, the more processed food is the more expensive it should be. Homegrown, additive free food should be cheap-ola! :)